Przeczytaj z uwagą i w skupieniu Boże Słowo dla Ciebie:

09 październik 2020

Przeczytaj z uwagą i w skupieniu Boże Słowo dla Ciebie:

Faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Jezusa w mowie. Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby mu powiedzieli: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?» Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: «Czemu wystawiacie Mnie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową!» Przynieśli Mu denara. On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» Odpowiedzieli: «Cezara». Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga». (Mt 22,15-21)

 

Pozwól, by przeczytane Słowo „zadomowiło się” w Tobie... Rozważaj je w swym sercu... Mogą Ci w tym pomóc następujące pytania:

  1. Jakie motywacje kierowały postawami faryzeuszów wobec Jezusa? Jakim pytaniem Jezus ujawnił prawdziwe intencje członków poselstwa faryzeuszów?

    Czy w moim postępowaniu wobec Boga jestem zawsze jasny i przejrzysty? Czy w szczerości serca mówię Mu o tym, co jest dla mnie niezrozumiałe, trudne, może budzące sprzeciw, zniechęcenie czy bunt? Czy nie próbuję udawać przed Nim, ukrywać tego, co rzeczywiście czuję i myślę? Czy moje chrześcijaństwo jest szczerą relacją z Nim? Czy jestem otwarty na Jego odpowiedzi?

  2. Jakiej odpowiedzi udzielił Jezus w sprawie podatków?

    Jaka jest moja uczciwość w kwestiach związanych z moimi finansami, pracą zawodową, obowiązkami wobec państwa? Czy w dziedzinach tych żyję według poglądów świata czy mojego Boga? Czy uznaję Jego autorytet nad sobą? Czy ufam Jego opatrzności?

  3. Czy „oddaję” Bogu to, „co do Niego należy”? Czy pamiętam, że od Niego otrzymałem moje życie i jestem za nie odpowiedzialny? Jak wykorzystuję czas, który jest jego darem? Jak traktuję osoby, które postawił na mojej drodze życia (rodziców, rodzeństwo, żonę/ męża, dzieci, przyjaciół, znajomych, członków wspólnoty, sąsiadów, przełożonych, współpracowników itp.)? Jak rozpoznaję i pomnażam moje wrodzone dary, talenty, uzdolnienia? Jak pracuję nad zaletami i wadami mojego temperamentu? Jak współpracuję z łaską Bożą na mojej drodze do nieba? Czy pamiętam, że w codziennym wysiłku rozwijania otrzymanych od Boga darów, On jest zawsze gotowy, by mnie wspierać, prowadzić, umacniać, pomnażać owoce mojej pracy i trudu? Jak otwieram się na Jego pomoc?

 

Wyraź swoją wdzięczność Bogu za czas, który otrzymałeś od Niego. Teraz przeżyj dzień ze świadomością, że jest Jego darem!

 

Top