Łk 16, 10 - 13

17 wrzesień 2022

Łk 16, 10 - 13

Jezus powiedział do uczniów: 
«Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy? Jeśli w zarządzaniu cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, to któż wam da wasze? 
Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. 
Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!»

 
Co chce powiedzieć mi Jezus w dzisiejszej Ewangelii? Czego mnie nauczyć? Pytam dziś, Jezu, gdzie są moje nieuczciwości i niewierności? Szukam i sprawdzam, które walki w moim życiu są najtrudniejsze - toczone najdłużej, powodujące najwięcej upadków, ran..., te niosące zniechęcenie, rodzące frustracje... Dzisiejsza Ewangelia pokazuje bardzo jasno, dlaczego Bóg nie wypuszcza człowieka dalej w niektórych sferach, pomimo że człowiek bardzo chciałby iść i wydaje mu się, że przecież jest gotowy, mógłby, a ciągle nie wychodzi, ciągle przeszkody. Bo Bóg zna serce człowieka i w swojej delikatności i mądrości nie chce wypuszczać na głęboką wodę kogoś, kto nie umie pływać. Może być tak, że masz pretensje do Boga, że w pracy od tylu lat patrzysz, jak awansują twoi koledzy, a sam ciągle tkwisz na tym samym stanowisku. Zastanów się teraz, w którym miejscu coś zawalasz? Gdzie dopuszczasz się jakiejś nieuczciwości? To może być trudne, bo być może jesteś w tym od dawna i już samo zauważenie tego stanie się krokiem milowym do zmiany.
Panie, Tobie chcę służyć, Tobie być wiernym, tak na maksa, a nie na pół gwizdka. Bo przecież Ty mówisz, że "kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny". 

Top